Binalarda Güneş Mimarisi
  • Yapılması düşünülen yapı ile ilgili inşaat öncesinde müşteriler tarafından ihtiyaç duyulan danışmanlık , müşavirlik ve mühendislik konusunda talepleri karşılamaktayız.
  • Konut tasarımında sizinde beklentileriniz göz önüne alınarak bu konuda akademik yetkinliği olan mühendislerimiz tarafından DANIŞMANLIK hizmeti vermekteyiz.
  • Yoğuşmalı kazanın tüm avantajlarından daha yüksek kapasitelerde de yararlanılmasını sağlar.
  • Firmamızın ısıtma konusunda güneş enerjisi destekli projeleri, uygulamaları ve ısı yalıtımı konusundaki çalışmaları,yaptığınız yatırımlarınızdan uygun sürede verim almanızı sağlayacaktır.
  • Ayrıca havalandırma ve iklimlendirme tesisatlarında binanızın tasarımında danışmanlık , proje ve uygulama hizmeti alarak daha sonra yaşanacak aksilikleri engelleyebilirsiniz.
  • Güneş mimarisi, bir evi güneşten en iyi şekilde faydalanacak şekilde planlamayı öneriyor.
  • Güneş evlerinde, güney cepheler bol camlı ve batı/ doğu cephesine göre geniş planlanıyor. Böylece kışın doğudan batıya doğru güney tarafına yatık ilerleyen güneş tüm gün evin içini ısıtıyor. Yazın güneş kışa göre daha dik geçtiği için çatı ve saçakları, evin aşırı güneş altında kalmasını engelleyebiliyorGüneşin bu nimetlerinden faydayı güçlendirmek için, evin içinde doğrudan güneş alan yerlerde taş, tuğla veya beton gibi ısıl kütleler (ısı depolayabilen kütleler) bulundurarak, bunların gündüz kazandıkları ısıyı, gece geri bırakmaları ve ev içi ısıyı dengelemeleri sağlanıyor.Bu şekilde evin güneyden güneşlenmesini sağlamak, güneşten doğrudan faydalanmanın en basit ve bilinen yolu.Güneşten yine pasif (yani elektriğe çevirmeden) ancak dolaylı faydalanmanın bir yolu ise, evin güney cephesi önünde, duvar boyu ve yüksekliğince dar bir camekan sera yapmak. Bu sera ile duvar arasında ısınan havayı, duvarın yukarısında bırakılan deliklerden içeri almak ve duvarın aşağısında bırakılan deliklerden de evin içinden soğuk hava akımını sağlamak. Bu şekilde güneş olduğu sürece evin içine sıcak, evden dışarı soğuk havayı döndürerek hem havalandırma hem de ısınma sağlanabiliyor. Camekan arkasındaki duvar, taş, dolu tuğla veya beton gibi bir ısıl kütle olursa gündüz depoladığı ısıyı gece salarak kalorifer görevine devam ediyor.

ONK Mühendislik Isıtma Soğutma Klima ve İnş. Ltd. Şti. Adres: 61 Sok. No:1/C  Bornova İZMİR Tel: 0232 374 44 55 e-mail: info@onkmuhendislik.com

Web Tasarımı: Egebilgi